25.2 2. neděle postní
25.3 Květná neděle

»

Historie adopcí

V roce 2005 postihla Thajsko ničivá vlna tsunami a mnoho lidí se proto ocitlo v nouzi. Některé naše děti, které chodí do vyučování náboženství, chtěly pomoci těmto lidem a proto přišly s návrhem "adoptovat" někoho z Thajska přes Adopci na dálku. Tak vznikla snaha někoho podporovat z naší farnosti.

Dne 5. prosince 2005 jsme adoptovali Nattaphooma Nilabutra z Thajska, narozeného     1. ledna 1995. V srpnu 2009 jsme obdrželi dopis, kde nás Arcidiecézní charita Praha informuje o ukončení účasti Nattaphooma Nilabutra v projektu Adopce na dálku. Rodiče si pro chlapce přišli a bez udání důvodu si ho odvedli. Nattaphoom s nimi odešel dobrovolně. Celkové náklady na jeho vzdělání činily 21.193,- Kč.

Dne 10.9.2009 jsme adoptovali Santhoshe Shahapura z Indie, narozeného 12. března 2003. V září 2010 jsme obdrželi dopis, ve kterém nás Arcidiecézní charita Praha informovala o ukončení účasti Santhoshe Shahapura v projektu Adopce na dálku. Rodiče Santhoshe se rozvedli a otec, který ho dostal do péče se odstěhoval do jiné části země, kde Arcidiecézní charita Praha nemá žádný projekt. Celkové náklady na jeho vzdělání činily 10.058,- Kč.

Dne 4. 4. 2007 jsme adoptovali Ushu z Indie, narozenou dne 8. 4. 1993. První tři roky jsme přispívali na její vzdělání částkou 4 900,- Kč za rok. Od roku 2010 Usha postoupila na vyšší školu a tam jsme ji podporovali další čtyři roky částkou 6 000,- Kč za rok. Studia Usha úspěšně dokončila v červnu 2014 a tím jsme s její podporou zkončili.

Hildah Machisa

Dívka Hildah, příjmením Machisa, je narozená 5. prosince 2002. Je křesťanska a bydlí se svou rodinou v Tepula Village. Navštěvuje Mukonchi Promary School a je už v 6. třídě. Jejím oblíbeným předmětem je angličtina a ráda by se stala učitelkou. Ve škole má průměrné výsledky a mezi její koníčky patří hraní her. Pochází ze čtyř sourozenců. Její otec Wilson Machisa je námezdní dělník, občas prodává uhlí. Matka Grace Kaschimoto je nezaměstnaná a příležitostně vykonává nějaké námezdné práce. Rodina vlastní chýši uplácané z hlíny s doškovou střechou. Nemají zde ani elektřinu, ani tekoucí vodu. Vodu nosí z nádrže a mělké studny. Děti spí na rákosové rohoži a přikrývají se dekou. a kousek půdy, kde pěstují kukuřici, sladké brambory a bavlnu. Vlastní také kuřata a kozy. Rodina mívá příjem 500 kwacha.

Hildah pochází z kmene Swaka, ale dohovoří se i jazykem demba. Je dobře vychovaná a dobře vychází s kamarády. Na vyučování chodí odpoledne. Než jde do školy, pomáhá matce s mytím nádobí a zametáním. V sobotu dochází na doučování u partnera. V neděli potom jde do kostela, kde je členkou sboru. Ve volném čase si ráda hraje s kamarády.